Ako som predal svoju techniku

Canon 5D, R5, R3

Niečo o predaji techniky som už naznačil v predchádzajúcom článku, dnes teda prinášam sľúbené detaily.

Predaj techniky je vždy do veľkej časti o manažmente očakávaní. Očakávaní toho, ako rýchlo, ako spoľahlivo a ako draho (či lacno) chcete svoju fototechniku predať. Ja som si na úvod povedal, že chcem dostať čo najlepšiu cenu pri čo najkratšom čase bez toho, aby som sa musel naťahovať s podvodnými správami či vyjednávačmi, ktorí ti napíšu „za 500 beriem“, keď dáš niekde násobne vyššiu očakávanú cenu. Vedel som teda, že by som sa najradšej vyhol facebookovému marketu, rovnako ako bazošu.

Ostali teda fyzické bazáre (kde ale cena vie byť pri výkupe podstrelená) alebo, čo bolo pre mňa zaujímavejšie, online služby. Samozrejme, od začiatku som mal predstavu, kde by sa asi cena mojej techniky mohla pohybovať. Hodil som to všetko na papier, dal si realistický odhad a k nemu minimum, pod ktoré nechcem ísť. Hor sa teda hľadať online priestor, kde môžeš svoju techniku predať.

Na tomto mieste musím uviesť, že z odkazov, ani zo zverejnenia tohto článku nemám žiadny zisk. Jedná sa o môj vlastný opis osobnej skúsenosti.

Priznám sa, obvykle nepodľahnem reklame. Avšak, keď na mňa už niekoľkýkrát za krátke obdobie na internete vyskočila reklama na spoloťnosť MPB (www.mpb.com), zaoberajúcu sa výkupom a predajom použitej fototechniky, začal som pátrať. Kde sídlia, aké majú referencie, či sú vôbec v Európe (nie, clo ani dane sa mi platitť nechcelo). Ako som sa čoskoro dopátral, v EÚ majú sídlo a pobočku v Nemecku. Hor sa hľadať podrobnosti.

Za využitie služby MPB sa prihovorilo viac faktorov. V prvom rade, svoju techniku predávate, prípadne vymienate priamo u nich. Nemusíte čakať na vyplatenie, kým sa technika predá novému vlastníkovi. MPB vás vyplatí, prípadne poskytne protihodnotu ihneď. Pomocou jednoduchého formulára si zvolíte, či chcete svoje veci predať alezo vymeniť za niečo z ich ponuky. Zadáte zoznam svojich vecí, ktoré chcete predať, a priradíte im akuálny, vami ohodnotený stav. Vyberať si môžete medzi Ako nové, Skvelé, Dobré alebo Dosť používané. MPB vám samozrejme ponúka návod k tomu, ako správne stav odhadnúť a čo ktoré hodnotenie znamená. Po odoslaní formulára sa ihneď dostanete k cene, ktorú vám MPB vie za danú techniku v definovanom stave ponúknuť. Mna osobne tieto ceny veľmi príjemne prekvapili a suma bola nad dolnú hranicu, pod ktorú som nebol ochotný veci predávať. Povedal som si, že idem do toho.

Ďalším krokom je objednanie dopravy. Tú máte v prípade predaja alebo výmeny u MPB, ako aj v prípade nákupu nad určitú hranicu, zadarmo. Svoju techniku musíte len bezpečne zabaliť a na kraibcu, prípadne viac krabíc, nalepiť dva vygenerované štítky. Doprava zjavne vo väčšine EÚ prebieha prostredníctvom DHL, na Slovensku svoj balík zanesiete na Slovenskú poštu. U nás naň nelepíte oba štítky (adresný a MPB parcel label), ale len MPB parcel label, do ktorého musíte ešte vpísať, o balík číslo X z koľkých sa jedná (u mňa 1 z 1). Druhý, adresný štítok odovzdáte na pošte, kde vám z neho časť odstrihnú a naň potvrdia podanie zásielky, druhú časť vložia do zalepovacej a nalepovacej fólie a nalepia na balík. Ostáva len čakať.

Po 4 prcovných dňoch mi pristála v emaili potvrdenka o doručení balíka. Tešil som sa, že som práve neprišiel o pár tisíc, ale ešte nebol všetkým dňom koniec. Na druhý deň po doručení balíka som dostal mial od MPB o tom, že hodnota mojej zásielky bola prehodnotená po prezretí ich technikmi. Motýle v bruchu. Otváram rýchlo MPB.com, prihlasujem sa a pozerám so zdesením. Hodnota bola výrazne znížená, experti našli niečo čo som čakal (vyšší shutter count na mojej 5D Mark IV, ten sa vo formulári nezadáva, vedel som však že hoci je kozmeticky na tom dobre, tých vyše 250 tisíc cvakov niečo zohrá), našli však aj údajné nefunkčné ostrenie na mojom najviac používanom objektíve, Tamrone 70-200mm f2.8 G2. Cena bola tak znížená, že som sa rozhodol nechať si to poslať naspäť. MPB vám garantuje, že ak s cenou nebudete súhlasiť, pošlú vám techniku naspäť, no questions asked. Tak to bolo aj u mňa, o pár dní mi domov dorazil balík s technikou.

Tých pár dní ma vcelku bolelo. Uvažoval som čo ďalej. Možnosť bola že nepredám nič, všetko si nechám a budem trpieť. Druhá že sa to pokúsim predať po vlastnej osi, avšak do toho sa mi skutočne nechcelo. Tretia možnosť bola že im to predsa len predám, to to s tým, že sa zmierim s menej peniazmi. Rozmýšľal som dlho, a po vyhodnotení všetkého som sa rozhodol, že im to predsa len pošlem znovu. Nanovo som teda nahádzal zoznam techniky do formulára podľa toho, ako bola ohodnotená v MPB. Zbežne som pozrel, či prišlo naspäť všetko a prekvapenie – po rýchlej kontrole som zistil, že v balíku chýba battery grip ku 5Dčke.

Chcel som to celé rovno poslať naspäť, avšak začal som kontrolovať aspoň výrobné čísla, či mi poslali naspäť moju techniku. Boli to mje veci, battery gripu však nebolo. Napísal som teda do MPB mail ako follow up k diskusii o tom, že ich nacenenie je pre mňa nízke. Ozval sa mi zjavne supervízor osoby, s ktorou som si prísal predtým. Veľmi sa mi ospravedlňoval a ponúkol finančnú náhradu, ktorú som teda akceptoval. Po tomto zistení, že nech sa deje čo sa deje sa stále snažia byť fér, som si vygeneroval nové nacenenie a opäť absolvoval cestu na poštu.

Balík bol doručený opäť asi o 4 pracovné dni, avšak processing time v MPB sa medzičasom natiahol. MPB zverejňuje processing časy pre jednotlivé typy transakcií (predaj, nákup, výmena) na svojom webe, predaj bol v tomto období na úrovni 8 pracovných dní. Neostávalo mi iné, len čakať, ako tentokrát experti nacenia moju techniku. Keď prišiel mail, že cena mojej záseilky bola upravená, s malou dušičkou som sa pobral prečítať si správu, ako to vyzerá. Čakalo ma milé prekvapenie, ostrenie na Tamrone bolo odrazu OK a aj jeho výkupná cena bola vyššia. Dostal soms a tak mierne nad svoju spodnú hranicu, s ktorou som uvažoval na začiatku. Potvrdil som teda akceptáciu ceny, zadal číslo účtu a čakal. O dva dni pípla správa z banky. Peniaze sú na účte.

Po mojej skúsenosti s týmto predajom môžem MPB skutočne len odporučiť. Iste, ak by ste sa chceli s predajom zaoberať, vyťažiť z predaja čo najviac a máte energiu na to naťahovať sa s vyjednávačmi a podvodníkmi, je výhodnejšie techniku predať osobne niekde inde. Ak však potrebujete peniaze ihneď či zvažujete nákup inej techniky, ak si vyberiete na MPB, predaj či výmena u nich sa určite vyplatí. Spoľahlivosť a férové jednanie je to, čo sa mi s týmto brandom spája. Teraz viem, že keď sa raz budem obezerať po niečom inom, mám hľadať aj u nich.